Centar za osobni rast i razvoj "Vjetar u leđa"

Školska godina 2017./2018.

KA1- Mobilnost odgojno-obrazovnih djelatnika u školskom obrazovanju

Od početka ove nastavne godine započeli smo s radom na novom projektu Centar za osobni rast i razvoj - Vjetar u leđa u okviru programa Erasmus+ KA1.

Erasmus + KA1

Erasmus+ program je Europske unije u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta za razdoblje 2014. ̶ 2020. Svrha je programa Erasmus+ podržati napore država sudionica da učinkovito iskoriste mogućnosti europskog ljudskog i socijalnog kapitala, pritom potvrđujući načelo cjeloživotnog učenja povezivanjem potpore formalnom, neformalnom i informalnom učenju u područjima obrazovanja, osposobljavanja i mladih.

Ključna aktivnost 1 (KA1) namijenjena je ostvarivanju mobilnosti zaposlenika odgojno-obrazovnih ustanova u svrhu usavršavanja znanja, vještina i kompetencija potrebnih za obavljanje posla u svojim matičnim ustanovama.

Centar za osobni rast i razvoj – Vjetar u leđa

Potaknuti odličnim rezultatima i uspješno realiziranim ciljevima projekta Usudi se misliti provedenog 2015./2016. godine u kojem je osnovan Centar za osobni rast i razvoj, projektom Vjetar u leđa radimo na nastavku i proširenju dodajući mu nove dimenzije i učitelje. Time nastavljamo graditi europsku dimenziju Škole i njegovati multikulturalnost, višejezičnost i suradnju.

Trajanje projekta: 1.9.2017. – 31.8.2018.

Financijska potpora: 86.887,50 kn.

Mobilnost uključuje upoznavanje odgojno-obrazovnog sustava u zemljama: Finska, Irska, Island.

Projektni tim: Iva Baraba - učiteljica povijesti, Ana Marinić – učiteljica geografije, Roberta Bonassin – učiteljica talijanskog jezika, Sonja Valerijev – učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture, Nada Kegalj – psihologica.

Koordinator projekta: Roberta Bonassin

Ciljevi projekta:

Razvoj metoda učenja i poučavanja – mijenjanjem načina rada i uvođenjem novih strategija potaknut ćemo aktivnije sudjelovanje učenika i njihovu samostalnost pri učenju te ih time dodatno motivirati za rad,

Razvoj kurikulumske kulture – provođenjem projekta unaprijedit ćemo područje osobnog i socijalnog razvoja učenika te razviti kurikulum usmjeren na dijete i njegove potrebe i interese,

Poticanje cjeloživotnog učenja – rukovodeći se načelom cjeloživotnog učenja potaknut ćemo profesionalni rast i razvoj razvijanjem novih znanja i vještina, uvođenjem inovacija u učenju i poučavanju te novih vrijednosti u obrazovanju kao i umrežavanje obrazovanja i savjetovanja,

Razvoj europske dimenzije škole i poboljšanje jezičnih kompetencija – uspostavljajući i šireći suradnju sa kolegama iz drugih zemalja obogatit ćemo znanja, vještine i iskustva koja ćemo primjeniti u radu te pridonjeti poboljšanju rada škole.

Očekivani ishodi:

Ishodi za učitelje - bolje razumijevanje povezanosti formalnog i neformalnog obrazovanja, bolje općenite i stručne kompetencije, mogućnosti za profesionalno napredovanje uz veću motivaciju i zadovoljstvo poslom, šire razumijevanje praksi, sustava i politika obrazovanja, veća kvaliteta nastave i rada s učenicima, bolje razumijevanje društvene, jezične i kulturološke raznolikosti, poboljšanje jezične kompetencije, povećanje sposobnosti adresiranja potreba osoba u nepovoljnijem položaju i osoba s poteškoćama, povećanje mogućnosti za uvođenje promjena u smislu modernizacije ustanove i međunarodne suradnje.

Ishodi za učenike – pozitivan utjecaj na učenike indirektno kroz poboljšane prakse podučavanja njihovih učitelja odrazit će se na njihove Jjezične i multikulturalne kompetencije, digitalne kompetencije, kompetencije učenja, smisao za inicijativu i poduzetništvo, veće samopouzdanje te bolje razumijevanje europskih projekata i europskih vrijednosti.

Ishodi za Školu - nastavljanje i proširivanje suradnje s europskim školama koje će se odraziti na atraktivnije programe za učenike, veće kvalifikacije nastavnog i nenastavnog osoblja, kvalitetnije procese priznavanja kompetencija stečenih tijekom mobilnosti, aktivnosti korisne i za lokalnu zajednicu.

MOBILNOST 1

Erasmus + Dublin  25.02.2018. – 03.03.2018.

Structured Educational Visit to School & Training Seminar in Ireland

Učiteljica povijesti Iva Baraba i učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture Sonja Valerijev boravile su u periodu od 25.02.2018. do 03.03.2018. u Dublinu na seminaru u organiziciji English Matters – a, u sklopu kojeg su imale organizirane posjete osnovnim i srednjim školama, predavanja  o Irskoj kulturi, Irskom edukacijcijskom sustavu, reformama u škosltvu, Irskom sportu i plesu. Također su sudjelovale u „ field projectu“, te su obišle mnoge znamenitosti Dublina.

Pripremila: Sonja Valerijev mag.cin

MOBILNOST 2

Erasmus + Helsinki  15.04.2018. – 21.04.2018.

Structured Educational Visit to School & Training Seminar in Finland

Od 15.04.2018. do 21.04.2018., psihologica Škole Nada Kegalj i učiteljica talijanskog jezika Roberta Bonassin boravile u Helsinkiju na seminaru u organiziciji udruge English Matters. U sklopu mobilnosti posjetile su osnovne i srednje škole, slušale predavanja o finskoj kulturi, njihovom edukacijskom sustavu i reformama u školstvu. Također, posjetile su znanstveni centar Heureka, grad Porvoo te glavni grad Estonije Tallinn.

Nada Kegalj, Roberta Bonassin

MOBILNOST 3

Erasmus +  Reykjavik   22.04.2018. – 28.04.2018.

Structured Educational Visit to School & Training Seminar in Iceland

Učiteljica geografije Ana Marinić boravila je u periodu od 22.04.2018. do 28.04.2018. u Reykjaviku na seminaru u organizaciji English Matters–a. Seminar je uključivao posjet i boravak u tri osnovne škole, predavanja  o edukacijskom sustavu na Islandu te njihovoj povijesti i kulturi kao i terenske projekte (Field projects). Zadatak tijekom seminara bila je i izrada grupne prezentacije koja se diseminirala posljednji dan mobilnosti.

Ana Marinić

Diseminacija projekta

DISEMINACIJE

tijekom lipnja 2018. - Diseminacija na Učiteljskom vijeću OŠ Podmurvice Rijeka