Održana Noć knjige - matineja u OŠ Podmurvice - treći krug radionica

1. Naziv radionice:  Ti to možeš drugačije

Voditeljice: Romina Raspor Mohorovičić i Dijana Toljanić

Na prigodnom literarnom tekstu (crtici) učenici će promišljati o temi vršnjačkog nasilja kako bi tijekom zajedničke grupne diskusije, rasprave i predlaganja drugačijih rješenja zaključili i kako nasilje nije hrabrost.

2. Učenici mlađeg uzrasta upoznali su život i djelo Ivane Brlić Mažuranić, pogledali animiranu interaktivnu  priču Šuma Striborova, Sunce Djever i Neva Nevičica te Regoč, Naklade Bulaja pa su razgovarali o dojmovima te će izraditi čarobne šešire Ivane Brlić Mažuranić  s njenim književnim likovima u  začaranoj šumi.

3. Naziv radionice: Tko je bila Judita? autora Marka Marulića

Voditeljica: Alida Devčić Crnić i Mali knjižničari

Ove se godine prisjećamo 500. obljetnice smrti Marka Marulića i upoznajemo hrabru udovicu Juditu u stripu autora/ ica Perković Dodig, Tafre i Zalara a nastalom prema Juditi Marka Marulića.

3. Naziv radionice: Sunce Djever i Neva Nevičica

Voditelji: Romina Raspor Mohorovičić i Roberta Bonassin

Učenici 6. c razreda postali su kamišibaj pripovjedači. Nakon čitanja zbirke bajki "Priče iz davnine" zajednički su odabrali bajku "Sunce djever i Neva Nevičica" koju su još jednom, naglas, zajednički pročitali na satu, a zatim sadržaj bajke sveli na deset ključnih događaja. Te su događaje ilustrirali, a zatim i učenicima mlađih razreda pripovijedali bajku "Sunce djever i Neva Nevičica" putem riječi i izmjene slika što i jest obilježje kamišibaj pripovijedanja.

Ova je aktivnost nastala u suradnji knjižničarke Alide Devčić Crnić, i učiteljice Hrvatskoga jezika Romine Raspor Mohorovičić.

U nastavku, učenici su prolistali talijansko izdanje bajke iz čak 1952. godine. Učiteljica Roberta Bonassin im je pripremila ključne događaje napisane na talijanskom jeziku koje su složili kronološkim redom.

objavio: Alida Devčić   datum: 27. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »