Sedma mobilnost Comenius projekta Smijehom kroz Europu

Francuska

Saint - Maur des Fosses u okolici Pariza

Sedma, a ujedno  i predzadnja mobilnost Comenius projekta bila je posjet Republici Francuskoj gradu Saint - Maur des Fosses u okolici Pariza.

Gimnaziju  COLLEGE LE PARC pohađaju učenici uzrasta od 10 - 17 godina. Oduševili su nas svojom muzikalnošću. Pjevaju svi i u svim prilikama: za vrijeme marende,  odmora, da bi nas pozdravili…i zaista uživaju u tome  bilo da je to isječak iz mjuzikla ili glazba s južnoameričkim prizvucima.

Zdrava hrana i konzumacija redovnih obroka vrlo je aktualna tema njihove škole, ali i cijele zemlje jer  Francuska provodi Nacionalni program u kojem promovira zdravu hranu.

Bez redovnih obroka nema niti uspješnog savladavanja dnevnih obaveza, tako da svi učenici doručak  i ručak dobiju u školi bilo da ga uplate  ili dobiju pomoću sredstva Socijalne skrbi.

Za vrijeme trajanja nastave ne napuštaju krug škole. Vrijeme odmora provode u marendariju i na igralištu.

Na ovoj mobilnosti prezentirana je i knjižica Birajmo pozitivne uzore u kojoj je svaka zemlja partner izabrala osobu koja ih svojim pozitivnim uzorom nadahnjuje i inspirira na dobra djela. Nama je to Ivana Brlić Mažuranić i njen književni lik Šegrt Hlapić.

Partnerima su predočene i  informacije o posljednjoj mobilnosti -  posjeti Hrvatskoj.

Posjet svih naših europskih partnera  odvijat će se od 19. do 23. svibnja 2014. godine u našoj OŠ Podmurvice. Budimo ugodni domaćini!

Uz učitelje i učenike partnerskih zemalja prošetali smo Parizom. Vidjeli smo Eiffelov toranj i bili na njegovom samom vrhu,uživali u raskošima dvorca Versaj, osmjehnuli se Mona Lisi u Luvru, pomolili se u Katedrali Notre Dame i popričali sa slikarima na Montmartru.

S vrha Eiffelovog tornja koji je visine 324 m seže pogled na udaljenost od 40 km. Matematički opisano, toranj je u središtu kružnice polumjera 40 km. A iz toga središta vidi se ....

objavio: Alida Devčić   datum: 1. 4. 2014.