OŠ Podmurvice posjetile europske škole iz Španjolske, Grčke, Turske, Poljske, Latvije i Češke Republike

Članak o Erasmus posjeti objavljen je i na Multimedijalnom portalu Grada Rijeke Moja Rijeka: http://www.mojarijeka.hr/vijesti/os-podmurvice-posjetili-ucenici-iz-spanjolske-grcke-turske-poljske-latvije-i-ceske/

Pa evo gosti su nam otputovali ... Iako smo ih  pred tjedan dana sa strahom očekivali i bojali se hoćemo li se svidjeti jedni drugima ugošćivanje je završilo u suzama jer su nam prebrzo otišli. Čudesno putovanje našom Rijekom i njenom okolicom bilo je poput bajke.

Kao što svi znate OŠ Podmurvice sudjeluje u Erasmus+ projektu Priroda koja nas okružuje kao izazov i odgovornost sa šest zemalja partnera: Španjolskom – Colegio  Pureza De Maria, Madrid, Poljskom-  Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie u Grabici, Češkom - Základní škola Mníšek pod Brdy, okres Praha, Latvijom - Ogres Valsts Gimnazija,  Grčkom Primary School of Naousa Paros i Turskom - Karakeşli İlkokulu/Ortaokulu/ Mersin. Glavni koordinator cijelog projekta je češka kolegica Ivana Širkova Šifelova, koordinatorica u OŠ Podmurvice Alida Devčić Crnić uz Erasmus tim: Aidu Marković Kranjčec, Želimira Lalića, Marina Bogičevića, Tamarom Turić, Biljanom Grbić, Krešimirom Špraljom i velikom podrškom ravnateljice Dubravke Dužević.

U vremenu od 27. 3. do 2. 4. 2017.  naši su partneri bili u Rijeci, odnosno u našoj školi.

Posjetilo nas je 32 učenika - različitih uzrasta od 11 do 16 godina i 15 učitelja iz tri gimnazije i tri osnovne škole. Strane učenike  ugostilo je 27 naših učenika i njihovih roditelja i na tome im zaista veliko HVALA. Nije to lako, svi smo mi različiti, ali svi smo bili tako dobrog raspoloženja, smireni i ugodni domaćini tako da nam gosti nisu uputili ni jedan jedini prigovor.

Naši Erasmus partneri  proveli su u našoj školi utorak i četvrtak. U utorak 28. 3. 2017. god. nakon svečanog dočeka, treći i četvrti školski sat obilazili su učionice kako bi upoznali naš način školskog rada. Svečani doček bio je u holu škole, a osim pozdravne riječi ravnateljice i knjižničarke – koordinatorice projekta, KUD Zvir  otplesao je i otpjevao grobničke skladbice, Udruga Zametski zvončari predstavila je  zanimljivu domaću  baštinu, a učiteljica Tatjana Krmpotić pripremila je svoju dječicu za plesnu točku o najdražem gradu. Nakon toga smo turističkim autobusom, čije je korištenje donirao gradonačelnik - gospodin Vojko Obersnel, otišli u turističku šetnju Voloskom i Opatijom.

U srijedu 29. 3. 2017. obilazili smo muzeje: Prirodoslovni, Povijesni i Dvoranu glagoljice, a u popodnevnim satima bila je i priredba u Mramornoj dvorani Guvernerove palače. Ovom se prilikom zahvaljujemo i ravnateljici  Pomorskog i povijesnog muzeja gospođi Tei Perinčić koja nam je omogućila da  biser našega grada pokažemo našim gostima. Priredba je istaknula brojne pjevačke, plesačke i glumačke vještine naših učenika od kojih su gosti bili posebno

impresionirani sviranjem glasovira Sare Schubert i njezinom izvedbom Chopina. Poljski učenici su njenu izvedbu i snimili.

Četvrtak 30. 3. 2017. naši su gosti imali šest radionica u našoj školi: dvije likovne, češku, prirodoslovnu, kuharsku i radionicu izrade sapuna. Hvala vrijednim učiteljima – voditeljima radionica: Tamari Turić, Zorici Rendić, Krešimiru Špralji, Želimiru Laliću, Senadi Tuhtan i Sanji Čop Barbarić. U večernjim satima Theo de Canziani Jakšić na engleskom je jeziku predstavio spomeničku zbirku Brlić – Mažuranić.

Zadnja dva dana bila su posvećena izletima: petak u Nacionalnom parku Učka i najmanjem gradu na svijetu - Humu, a subota Cresu, Malom Lošinju i Apoksiomenu – iznenađenju kojem su se najviše obradovali naši grčki prijatelji.

Pokazali smo našu gostoljubivost i bili pravi ambasadori turizma te smo dokazali da je naš Grad Rijeka zaista prijestolnica kulture jer su naši gosti željeli još ostati i sigurno će se vratiti kao turisti. Naše ćemo druženje nastaviti u rujnu u Osnovnoj školi Mnišek Pod Brdy u Češkoj Republici, a to je ujedno i zadnje putovanje našeg dvogodišnjeg projekta.

objavio: Alida Devčić   datum: 5. 4. 2017.